GODALNI KVARTET FEGUŠ

GODALNI KVARTET FEGUŠ: SLOVENSKA DELA ZA ŠESTNAJST STRUN

Resna

Format: CD

Šifra: 114434

EAN: 3838898114434

    Tuji portali:

12,41 EUR

Godalni kvartet Feguš je slovenski komorni sestav, v katerem skupaj z ostalimi tremi brati delujemo vse od leta 1992. Ob praznovanju našega 20- letnega obstoja se nam je porodila ideja, da širšemu svetu predstavimo ustvarjalce našega mesta Maribor.
Vedno se postavlja vprašanje, zakaj takšna izbira skladateljev. Kljub »majhnosti« mesta Maribor, smo imeli se težko odločili, katere skladatelje mesta vključiti. Izbrali smo ustvarjalce, ki so delovali oziroma še delujejo v Mariboru ter so s svojim delom in življenjem vplivali in še vplivajo na umetniški razvoj mesta. Odločili smo se za nekakšen kronološki izbor skladateljev, ki vas bo popeljal vse od začetka 20. stoletja do danes.
Godalni kvartet Viktorja Parme iz leta 1923 odlikuje predvsem spevna melodična invencija po vzoru italijanske opere.
Godalni kvartet Igorja Štuheca iz leta 1954 nam prinaša sodobnejšo glasbeno govorico z dolgimi melodičnimi linijami in zanimivim kontrapunktom med vsemi štirimi inštrumenti kvarteta. Štuhečevo delo je nekakšen glasbeni prehod do skladateljev današnjega časa.
Skladba Tomaža Sveteta I cantici dei Angeli (2004) pred poslušalca postavlja nenavadne in zanimive zvočne barve z opisovanjem angelov iz Apokalipse po Janezu. Skladatelj v njej raziskuje različne zvočne in tehnične možnosti godalnega kvarteta od najtišjih nežnih meditativnih pasaž, pa vse do glasnih in grobih delov.
Tu je še kvartet našega očeta Maksimiljana Feguša iz leta 1997, ki opisuje naše otroštvo od otroškega joka, do uspavanke in glasnega vrveža, ki smo ga doma ustvarjali štirje nadobudni bratje. Glavna tema kvarteta je zasnovana na tonih, ki izhajajo iz začetnic našega priimka (toni f,e in g). 
Kratka predigra skladatelja Emerika Berana z začetka 20. stoletja je nekakšen kratek dodatek poslušalcem in tako ploščo kronološko pripelje do samega začetka. Temo, ki je predstavljena na začetku skladbe, nato skladatelj prestavlja v različne tonalitete v vseh štirih inštrumentih.
Izrazno polna dela nam hote ali nehote puščajo svobodo iskanja povezav glasbenih svetov z življenjem sodobnega časa.

Jernej Feguš

 

Godalni kvartet Feguš, ki deluje od leta 1992, je svojevrstni glasbenopoustvarjalni unikum v slovenskem in tudi mednarodnem prostoru, saj ga sestavljajo štirje bratje: Filip, Simon Peter (violini), Andrej (viola) in Jernej (violončelo). Po začetkih šolanja v domačem Mariboru so študij nadaljevali na Koroškem deželnem konservatoriju v Celovcu. Leta 2001 so bili sprejeti na študij komorne glasbe na prestižno privatno šolo »Scuola di Musica di Fiesole« (Firence), kjer so do leta 2007 študirali pod mentorstvom Milana Škampe (Smetana Quartet), Piera Farullija (Quartetto Italiano) ter Andrea Nannonija (Nuovo Quartetto). Za študij so prejeli tudi štipendijo italijanskega predsednika države Carla Azeglia Ciampija. Leta 2012 so zaključili magistrski študij komorne glasbe na Univerzi za glasbo in uprizoritveno umetnost v Gradcu pri Stephanu Goernerju (Carmina Quartet). Svoje znanje so izpopolnjevali na številnih mednarodnih mojstrskih tečajih pri članih svetovno znanih kvartetov, kot so Alban Berg Quartet, Amadeus Quartet, Borodin Quartet, Emerson Quartet, Juilliard Quartet, LaSalle Quartet, Guarneri Quartet idr. Leta 2001 so bili izbrani na komorno glasbeno delavnico Isaaca Sterna v prestižni newyorški dvorani Carnegie Hall, kjer so se pod vodstvom legendarnega violinista predstavili v družbi članov najboljših ameriških kvartetov. Sodelovali so na glasbenem festivalu v Orlandu in mestu Kerkrade na Nizozemskem, na festivalu Pablo Casals v francoskem mestu Prades, festivalu »Strings Only!« v Zadru, na mednarodnem festivalu mladih glasbenikov »DAM« v Prištini itd. Koncertirali so po Sloveniji, Evropi (Dunaj, Berlin, Pariz, London, Firence), ZDA (Washington, New York) idr. Snemali so za Radio Slovenija, Radio Maribor, ARD, ORF, France Musique. Krstno so izvedli dela slovenskih in tujih skladateljev, med drugim Primoža Ramovša, Antona Lajovica, Maksimiljana Feguša, Janija Goloba, Damijana Močnika, Albina Weingerla, Črta Sojarja Voglarja, Krešnika Aliçkaja, Kuštrima Gashija, Dafine Zeqiri, S. Spadini. Leta 2006 so posneli zgoščenko z deli Janáčka in Ravela, leta 2011 pa zgoščenko z deli Huga Wolfa in Antona Weberna. Posebno priznanje jim je dalo tudi domače mesto, ki je godalnemu kvartetu Feguš podelilo mestni pečat mesta Maribora ter Glazerjevo listino za dosežke na področju kulture, v Piranu pa so prejeli nagrado za najboljšo izvedbo Tartinijevega dela.

Benjamin Virc

 

SKLADBE:
Viktor Parma (1858-1924): Kvartet
1          Allegro moderato                                                                 8:31
2          Adagio                                                                                      6:50
3          Tempo di Valse                                                                      5:20
4          Finale                                                                                         6:57

Igor Štuhec (1932): Godalni kvartet
5          Allegro man non troppo                                                    4:39
6          Andante                                                                                   3:44
7          Allegro vivace                                                                         3:09

8          Tomaž Svete (1956): Il cantico dei Angeli                  15:14

9          Emerik Beran (1868-1940): Kratka predigra               2:32

Maksimiljan Feguš (1948): Godalni kvartet št. 1
10        Maestoso                  (
poslušaj!)                                               2:51
11        Allegro moderato – Valse                                                  4:57
12        Largo                                                                                         3:34