MIRAN ZUPANIČ
KOCBEK, PESNIK V POGREZU ZGODOVINE
Dokumentarci
Režiser: Miran Zupanič
Trajanje: 1 h 30 min
Format: Digitalno
Šifra: 430916
EAN: 3838898430916
Pozor: Zaradi avtorskih in distribucijskih omejitev je vsebina geografsko omejena, ogled izven Slovenije ni mogoč.
Kadar bralec seže po delu Edvarda Kocbeka (1904 – 1981) se kar hote ali nehote, skupaj s pesnikom znajde pogreznjen v zgodovino. Ta dokumentarec pa je bil leta 2004 narejen z enim samim namenom: da bi nas razbremenil zgodovine in nam približal tistega Kocbeka, ki se nam zdi največji. Pesnika, v katerem je tudi politik in moralist, razumnik in mistik, asket in poželjivec. Prejemnik viktorja za najboljši dokumentarni TV film.
O ZGODBI
O Kocbeku se sicer zdi, da vemo mnogo: navsezadnje so tu njegovi dnevniki in je tu njegovo zbrano delo, ki ga je pronicljivo in v spoštovanja vrednem obsegu uredil in komentiral dr. Andrej Inkret. Našel je tako rekoč vse, kar je bilo relevantnega o Kocbeku zapisanega, od zasebnih pisem do partijskih in udbovskih zapisnikov. Našel je vse, kar je pač dostopno. Kajti tisti Kocbekovi dnevniki, ki so nekega poletja izginili iz pesnikovega zaklenjenega stanovanja, so očitno poniknili v policijskih arhivih. Samo upamo lahko, da ne za zmeraj. Vse dosegljivo gradivo je bilo na voljo tudi za pričujoči film. Zbranemu so dodana pričevanja številnih Kocbekovih sodobnikov: sinov, prijateljev, znancev, pesniških kolegov in zgodovinskih razlagalcev. In pričevanje njegovega najzvestejšega prijatelja, pisatelja Borisa Pahorja. Tako je nastala zgodba Kocbekovega pogreza v zgodovino.
O FILMU
Scenarij sta napisala Helena Koder in strokovni sodelavec dr. Andrej Inkret, režiral je Miran Zupanič, direktor fotografije je Aleš Belak, montažer Vojko Polić, glasbeno opremo je pripravil Miha Vardjan, oblikovalca zvoka sta Drago Kočiš in Andrej Knaflič, producent je Franci Zajc iz Arsmedie.
Film je na voljo za spletni ogled, ki velja 48 ur ali 14 dni od najema (možnost večkratnega ogleda/najema). Opremljen je s slovenskimi podnapisi.
Programska vsebina vključuje prizore, ki so lahko neprimerni za mlajše otroke, zato je zanje priporočljiv ogled z vodstvom staršev ali skrbnikov.