Zamisel o zbirki Mavrica, smiselno povezani v štiri sklope, je Janez Bitenc prinesel na Radio leta 2004. Bila je drzna ideja, ki je padla na plodna tla in ob dobrem sodelovanju s skladateljem sta nastali zgoščenki, na katerih je v skladu z avtorjevo zamislijo izbranih petdeset pesmic iz arhiva Radia Slovenija in petdeset tistih, ki jih je na novo posnel Otroški zbor RTVS.
Janez Bitenc bi leta 2005 praznoval osemdeseti rojstni dan in bi lahko še doživel sadove, ki jih je rodila njegova zamisel, vendar ga je na žalost prehitel čas. V roke najmlajših pevcev, ki jim je bila MAVRICA namenjena, prihajata zgoščenki, ki sta rezultat dolgega prizadevanja in sodelovanja OE Glasbene produkcije, njenega Otroškega zbora, avtorja aranžmajev Rudija Pančurja in njegovih sodelavcev, programa Radia in Založbe kaset in plošč RTV Slovenija. Ponosni smo,da
lahko predstavimo realizacijo zbirke tako, kot je želel njen glavni ustvarjalec, ki je svoje življenjsko poslanstvo videl predvsem v ustvarjanju za otroke in je bil tudi idejni ustanovitelj Otroškega pevskega zbora RTVS, ki je danes, 50 let po nastanku, njegovo zamisel poustvaril, jo tako znova oživil in jo predal naprej.
Z Bitenčevimi pesmicami sem se prvič seznanila v vrtcu in pozneje v prvih razredih osnovne šole. Še danes mi zvenijo v ušesih prav tako, kot sem jih slišala takrat, in me nezavedno popeljejo nazaj v tisto obdobje – tako, kot te lahko popelje samo močno doživetje, ki pusti za sabo neizbrisen spomin. Le kdo ne zasliši melodije, ko se spomni besedila:
"Na okno, tok, tok, je dežek potrkal ...", "Potoček, postoj in povej …" ali "Metuljček cekinček, ti potepinček ..."? Njegove pesmice so postale uspešnice, ki so jih njegovi sodobniki želeli posnemati, in generacija, ki ima že svoje otroke, jih še danes pozna.
Kaj je tisto, kar odlikuje Bitenčeve pesmice? Bitenc je znal poiskati idealno sozvočje med besedo in melodijo. Vsaka pesmica je na svoj način nekaj posebnega, sestavlja organsko celoto, ki bi ji težko kaj dodali ali odvzeli.
Pri oblikovanju besedila je izhajal iz bogastva otroškega doživljanja. Kaj vse je videl, kaj je našel v vsaki podrobnosti, ki obkroža otroke v njihovem vsakdanjem okolju, in kako je znal lepoto, nežnost in domišljijo otrokovega doživetja prenesti v glasbeno sporočilo, ki se dotakne tako otrok kot tudi odraslih! Šele ko poslušamo njegove
pesmice, se zavemo, kaj vse izpolnjuje naš prelepi svet, kaj večkrat pogrešamo v današnjem hitrem in včasih tudi površnem načinu življenja.
Melodije, tako preproste, pa vendar vsakokrat drugačne, upoštevajo obseg otroškega glasu, ki se sčasoma veča in postaja gibkejši. Vsaka melodija že ima svoj značaj, ki se ujema z vsebino besednega sporočila in v sebi že nosi zasnovo svojevrstne ritmične in harmonske strukture. Pisci priredb Borut Lesjak, Kruno Cipci, Jani Golob, Srdjan Ribarović in drugi, ki so že pred leti pisali instrumentalne spremljave za Bitenčeve pesmi, so začutili njihovo skrito muzikalno
bogastvo in ga znali prikazati v svojih čudovitih priredbah. Tako nas ob sijajnem Plešočem medvedku kar zasrbijo pete in ob poslušanju Muzikantske ne vemo, ali bi raje prijeli v roko bobenček ali začeli jesti polento.
Petdeset novih priredb pesmic, ki jih je napisal Rudi Pančur in jih je Otroški zbor RTVS posnel leta 2005 in dodelal leta 2006, pomeni novo gledišče, iz katerega lahko na drugačen način znova osvetlimo pesmice, ki jih poznamo že vrsto let. Pančur je ustvaril izredno izviren in pisan zvočni mozaik, ki temelji na poglobljenem znanju in genialni muzikalni domiselnosti. Z novimi priredbami ni prav nič osiromašil temeljnega sporočila otroških pesmic –
nasprotno, dodal jim je veliko iskrivih domislic, ki so čudovite pesmice oblekle v pisano in moderno obleko. Le kdo poleg njega bi se spomnil otroško pesmico odeti v tango ali sirtaki? Spremljevalna glasbila plešejo v dopolnjujočih se in pestrih ritmičnih vzorcih, inštrumentarij vključuje tudi kastanjete, bendžo in metronom. Zmaj nas v glasbi potegne visoko proti oblakom, poleg pastirčka svoj prihod s "fanfarami" napove kraljiček, laboda drug ob drugem zdrsita po vodni gladini v soju
mesečine. Tudi tako prikupnega in hkrati nerodnega čmrlja, kot je tisti, ki leti v Pančurjevi pesmici, še nismo ne videli ne slišali!
Vse sodelujoče pri tem projektu veseli, da bo zbirka MAVRICA – Janez Bitenc 100 najlepših otroških pesmic, ki vsebuje 2 zgoščenki in pesmarico z notami, našla pot do mladih grl in večno mladih src.
Janja Velkavrh, producentka in urednica zbirke
SKLOPI:
CD1
OD ZVONČKA DO SNEŽINKE (poslušaj Metuljček cekinček in Dežek trka)
OD ZORE DO MRAKA (poslušaj Naša četica koraka)
CD2
OD MRAKA DO ZORE (poslušaj Kje je luna?)
OD MRAVLJICE DO SLONA (poslušaj Čmrlj muzikant in Kuža Pazi)