Tudi v minulem letu je bila bera klasične glasbe obilna

Tako kot mnogim kulturnim dogodkom v zadnjem letu jo je pandemija zagodla tudi tradicionalnemu letnemu srečanju in medijski predstavitvi ustvarjalcev in poustvarjalcev novih glasbenih izdaj Klasika ZKP RTV Slovenija. Zato so protagonisti o novih glasbenih albumih spregovorili na Tretjem programu Radia Slovenija - Programu ARS, v posebni, tematsko zaokroženi oddaji Glasbeni utrip, ki jo je pripravila urednica Anamarija Štukelj Cusma. Gostje oddaje so bili vodja založniške dejavnosti ZKP RTV Slovenija Mojca Menart, dirigent in umetniški direktor Opere SNG Maribor Simon Krečič, glasbeni producent na Radiu Slovenija Boris Rener, član Godalnega kvarteta Tartini, violinist Romeo Drucker, dirigent Stojan Kuret, flavtist Matej Zupan, skladatelj Matic Romih, violinist in skladatelj Matija Krečič ter urednik za otroško glasbo na Radiu Slovenija Matej Jevnišek.

 

KLASIČNE NOVOSTI PRETEKLEGA LETA

 

MATIC ROMIH: HORIZON

Pianist in skladatelj Matic Romih je izdal prvenec z naslovom Horizon. Skladateljev glasbeni opus sicer zajema vse od solističnih in komornih sestavov, otroškega muzikala Dorimu, komorne mini opere Gaja do zborovske in orkestralne glasbe, kot je Black Hole, premierno izvajane leta 2019 s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija, ki jo najdete tudi na pričujočem albumu.

 

MATIJA KREČIČ: CUT / REZ

Violinist in skladatelj Matija Krečič je izdal svojo drugo avtorsko ploščo. Album z naslovom Cut / Rez prinaša glasbo, ki je bila sicer napisana ob različnih priložnostih, a so skladbe izbrane tako, da se med seboj glasbeno povezujejo in tvorijo učinkovit dramaturški lok. Pri snemanju glasbe na plošči Cut / Rez so sodelovali številni izjemni glasbeniki (Aljaž Beguš, Sebastian Bertoncelj, Tomaž Hostnik, Ema Krečič, Miha Mitev, Davorin Mori, Gea Pantner, Boštjan Gombač idr.) kot tudi APZ Tone Tomšič Univerze v Ljubljani in Godalni orkester RTV Slovenija.

 

MATEJ ZUPAN (FLAVTA) IN ANDREJA KOSMAČ (KLAVIR): OPERNE FANTAZIJE

V času zaprtja javnega življenja sta za kanček opernega doživetja z Opernimi fantazijami poskrbela flavtist Matej Zupan in pianistka Andreja Kosmač. Digitalni album je nastal v sodelovanju s Programom ARS Radia Slovenije.

 

GODALNI KVARTET TARTINI: QUATTRO SONATE À QUATTRO

V lanskem letu smo obeležili 250 let od smrti najbolj znanega Pirančana, velikega virtuoza, Giuseppeja Tartinija. V počastitev tega jubileja je piranska občina leto 2020 razglasila za Tartinijevo leto, v sodelovanju z ZKP RTV Slovenija in po naročilu Programa ARS, pa je godalni kvartet Tartini posnel štiri Sonate à Quattro. Glasbeniki so sonate poustvarili v radijskem Studiu 13 neposredno pred izbruhom pandemije novega koronavirusa, postprodukcija pa je sledila junija. Album je bogato opremljen z besedili in komentarji v slovenskem, italijanskem in angleškem jeziku.

 

HUGO WOLF: ZBORI

Pri ZKP RTV Slovenija so se 160. obletnici rojstva skladatelja samospevov Huga Wolfa poklonili z izdajo njegovega celotnega zborovskega opusa. Pobudo za album je dal skladatelj in zborovodja Ambrož Čopi, nastal pa je v sodelovanju s Program ARS Radia Slovenija, Javnim skladom RS za kulturne dejavnosti in Društvom Huga Wolfa Slovenj Gradec. Samospevi v izvedbi Komornega zbora RTV Slovenija pod taktirko Stojana Kureta in v klavirski spremljavi Primoža Bratine so bili posneti ob 100. obletnici Wolfove smrti leta 2003 v studiih RTV Slovenija.

 

OTROŠKI PEVSKI ZBOR RTV SLOVENIJA IN SIMFONIČNI ORKESTER RTV SLOVENIJA: KJE JE TINA?

V sodelovanju s Prvim programom Radia Slovenije je izšlo 15 pesmi iz otroške kantate Kje je Tina? v izvedbi Otroškega pevskega zbora pod zborovodkinjo Anko Jazbec in Simfoničnega orkestra RTV Slovenija pod taktirko Mojce Lavrenčič. Pesmi so na voljo tako v digitalni obliki kot na CD-ju, na slednjem pa poleg pesmi najdete tudi knjižico z besedili vseh pesmi in z ilustracijami Andreje Gregorič.

 

100 LET OPERE SNG MARIBOR

Ob koncu praznovanja jubileja mariborske Opere so Radio Slovenija, Program ARS, Založba ZKP RTV Slovenija in SNG Maribor arhivsko gradivo ter posnetke aktualnega umetniškega programa združili v zvočno panoramo delovanja Opere SNG Maribor. Na dvojni izdaji se tako prepričljivo predstavijo zbor, orkester in operni solisti, še posebej s tistim repertoarjem, po katerem so najbolj prepoznavni in s katerim so dosegli največje uspehe.

 

PARTNERSKA ZBIRKA

 

Tretji program Radia Slovenija - Program Ars, ZKP RTV Slovenija in Društvo slovenskih skladateljev so s skupnimi močmi ustvarili partnersko zbirko, ki od sredine 90-ih let 20. stoletja izhaja na fizičnih nosilcih zvoka. Tokrat prvič predstavljamo digitalni izid treh glasbenih albumov.

 

BRINA JEŽ BREZAVŠČEK: PONOTRANJENE RAZSEŽNOSTI

Brina Jež Brezavšček je skladateljica izrazito intimne glasbene izpovedi. V njenem opusu je nenavadno malo ali pa nič velikopoteznih simfoničnih del, obsežnih vokalno-instrumentalnih stvaritev, veličastnih, mogočnih opusov … Nasprotno, gre za ustvarjalko intimnih barv, drobnih miniatur, prefinjenega, pretanjenega jezika, vase zazrte, introvertirane glasbene govorice. Zaznamuje jo »subtilen občutek za kreiranje zvoka«, kot je o njeni glasbi posrečeno zapisal angleški kolega Niall O’Loughlin. To pa daje njeni glasbeni prepričljivosti znova neki edinstven značaj.

 

NEVILLE HALL: OR LOOKED BACK TO THE FLOWING

Glasbo Nevilla Halla (1962) uvrščamo v čas po postmodernizmu. Med široko pahljačo sodobnih kompozicijskih tokov se uvršča med tiste, ki ostajajo zapriseženi estetskemu poslanstvu umetnosti, zaupajo v premišljeno strukturiranost forme, asketsko izrabo najmanjšega materiala ter dvomijo v enoznačno referencialnost glasbe. To že pomeni, da se jasno odmika od postmodernistične želje po izraziti semantični osmislitvi glasbe in s tem povečani komunikativnosti, zapušča pa preprostejše modernistične ideje, povezane predvsem s šokantnostjo, inovativnostjo, razgradnjo obstoječih tehnik in postopkov.

 

DUO DEKLEVA: CANTICUM SLOVENICUM

Pianista Alenka in Igor Dekleva sta študirala klavir na Akademiji za glasbo v Ljubljani; po diplomi in magisteriju sta leta 1967 začela nastopati kot Klavirski duo Dekleva. V več kot 40-letnem delovanju sta se s koncerti, recitali, nastopi z orkestri, snemanji za radio in televizijo predstavila v Sloveniji, vseh republikah nekdanje Jugoslavije in številnih evropskih državah.

Tudi v minulem letu je bila bera klasične glasbe obilna