V teh novih časih, ko svet samo drvi nekam naprej, ima nadvse veliko vrednost dejstvo, da še obstajajo skupine, ki cenijo svojo tradicijo, izvirajočo od naših dedov in pradedov. Pihalni orkester SVEA Zagorje obeležuje v letošnjem letu že 150. obletnico svojega delovanja. Čeh Julij Plhak je namreč leta 1861 ustanovil Premogarsko godbo Zagorje in postal njen prvi kapelnik. Godba je bila za mnoge rudarje in za njihove družine okno v svet glasbe, godbeniki pa so si kar
sami kupili instrumente in pričeli z vajami. Leta 1866 je godba doživela svoj ognjeni krst, saj je igrala na otvoritvi ozkotirne železnice, ki so jo zgradili od zagorske železniške postaje do separacije. Igranje godbe je bilo nepogrešljivo pri povorkah, proslavah, manifestacijah in ob ostalih priložnostih. Ob 1. maju, prazniku dela, je prvič igrala leta 1890.
Godba je neprekinjeno delovala celotno 20. stoletje, čeprav sta ji obe svetovni vojni prizadejali kar hud udarec in terjali davek tudi z življenji godbenikov. Godba je po po letu 1945 nizala številne nastope vseh vrst doma in tudi drugje po Slovenskem, prav tako pa je tudi občutno napredovala. Vodili so jo številni dirigenti, leta 1973, kmalu po preimenovanju godbe v Delavski pihalni orkester pa je dirigentsko palico prevzel Edvard Eberl, kar je pomenilo začetek vzpona orkestra. Zlato odličje
na finalnem tekmovanju pihalnih orkestrov v Rogaški Slatini (1977) je bilo uvod v zelo uspešno delovanje orkestra, saj je ta postal dobro poznan po Sloveniji in širom po svetu. K temu je vsekakor pripomogla udeležba na številnih tekmovanjih, ki so se za orkester uspešno zaključila; med drugim osvojitev zlate medalje na 9. svetovnem prvenstvu pihalnih orkestrov v Kerkradeju na Nizozemskem leta 1981.
Na jubilejnem koncertu ob 130-letnici orkester nastopi pod novim imenom in v novih uniformah. Po novem generalnmem sponzorju se je preimenoval v Pihalni orkester SVEA Zagorje. Orkester je pod novim imenom leta 1992 na tekmovanju v nemškem Bambergu osvojil absolutno prvo mesto. Če izpostavimo pomembnejša gostovanja, je bil orkester leta 1996 ob priložnosti postavljanja slovenskega božičnega drevesa povabljen v Vatikan, kjer je godbenike v svoji palači gostil sam Papež Janez Pavel II., kar so
si šteli v veliko čast in česar zagotovo ne bodo nikoli pozabili. Septembra naslednje leto je orkester predstavljal Slovenijo v Rusiji na 850-letnici Moskve, kjer je imel kar osem nastopov pred množičnim občinstvom. Leta 2000 v poljskem mestu Wieliczka (blizu Krakowa) orkester koncertiral 125 m pod zemljo v rudniku soli, na 1. evropskem podzemnem festivalu rudarskih pihalnih orkestrov.
Nov list v knjigi Pihalnega orkestra SVEA Zagorje se je obrnil septembra leta 2003, ko je vodenje orkestra prevzel prvi klarinetist orkestra, Peter Kuder. Godbeniki so se z njim že na prvem tekmovanju velikih pihalnih orkestrov, ki je bilo v češki Ostravi, odlično odrezali, saj je orkester v najvišji težavnostni kategoriji osvojil zlato priznanje, dirigent Peter Kuder pa je prejel posebno nagrado za najboljšega dirigenta tekmovanja.
Orkester je izdal veliko nosilcev zvoka, med katerimi so najbolj uspešni prav zadnji izmed njih, ki vsebujejo uspešnice filmske in popularne glasbe. Z orkestrom so sodelovali številni domači in tuji solisti, pevci resne in zabavne glasbe, zbori, dramski igralci ... V začetku devetdesetih let so godbeniki z Vladom Kreslinom in Beltinško bando posneli skladbo Lili Marlen, ki je izšla na kaseti z naslovom Spominčice. V zadnjih letih so z orkestrom nastopali Helena Blagne, New Swing Quartet, Oto
Pestner, Andrej Šifrer, Tereza Kesovija, Darja Švajger, Nuša Derenda, Alenka Godec, Elda Viler in Ana Dežman... Delovanje orkestra zaznamuje tudi sodelovanje s skupino Orlek, katerega vrhunec je bil koncert ob njihovi 20-letnici v Cankarjevem domu v Ljubljani. Z Orleki je orkester posnel tudi skladbi Revirska saga in Adijo knapi - za slednjo tudi videospot.
Izdani komplet vsebuje CD in DVD ploščo. Ob jubileju boste tako lahko dosedanje delo orkestra spoznali ne le preko avdio, temveč tudi preko video vsebin. CD vas bo razveselil z izborom skladb, ki so bile posnete in izdane pod taktirko treh različnih dirigentov v zadnjih tridesetih letih. Na DVD plošči si lahko ogledate štiri profesionalne videospote orkestra in TV oddajo z znanimi slovenskimi skladbami različnih žanrov, ki je bila posneta za nacionalno televizijo.
Želimo vam prijetno popotovanje v svet glasbe.
CD: 1. BITKA NA NERETVI
(N. Kalogjera, prir. L.Leško)
1981 – dirigent Edvard Eberl
2. PTUJ 76
(T. Kuder)
1984 – dirigent Edvard Eberl
3. CLOG – SHOE DANCE (J. Penders)
1984 – dirigent Edvard Eberl
4. FASCINATING DRUMS (T. Huggens)
1984 – dirigent Edvard Eberl
5. HAPPY POLKA 2
(prir. Auer – Ansbach)
1991 – dirigent Edvard Eberl
6. BOHEMIAN RHAPSODY (poslušaj!)
(F. Mercury, prir. N. Studnitzky)
1993 – dirigent Edvard Eberl,
7. ROOT BEER RAG
(B. Joel, prir. M. Sweeney)
1993 – dirigent Edvard Eberl,
8. SELECTIONS FROM THE PHANTOM OF THE OPERA
(A. L. Webber, prir. W. Barker)
1994 – dirigent Emil Krečan,
9. MALAGUEÑA*
(E. Lecuona, prir. S. Nestico)
1998 – dirigent Edvard Eberl,
10. ST. LOUIS BLUES
(W. C. Handy, prir. H. Herrmannsdörfer)
1998 – dirigent Edvard Eberl
11. LA VIRGEN DE LA MACARENA
(trad., prir. C. Custer)
1998 – dirigent Edvard Eberl
12. DEEP PURPLE MEDLEY
(R. Blackmore, J. Lord, D. Coverdale, I. Paice, R. Glover, I. Gillan, prir. T. Sahashi)
2001 – dirigent Edvard Eberl,
13. SPRENEVEDANJA** (B. Adamič)
2001 – dirigent Edvard Eberl
14. KO BOŠ PRIŠLA NA BLED
(B. Adamič, F. Milčinski – Ježek,prir. L. Krajnčan)
2006 – dirigent Peter Kuder, vokal: Neva Marn
15. AL ME BOŠ KAJ RADA IMELA
(E. Glavnik, prir. V. Mustajbašić)
2006 – dirigent Peter Kuder
16. LASTOVKE
(J. Robežnik, M. Jesih, prir. L. Krajnčan)
2006 – dirigent Peter Kuder, vokal: Neva Marn
17. ENCIJAN
(V. Štrucl)
2006 – dirigent Peter Kuder
DVD:
1. BOHEMIAN RHAPSODY
(F. Mercury, prir. N. Studnitzky)
1993 – dirigent Edvard Eberl,
R: Izidor FARIČ (1996)
2. ROOT BEER RAG
(B. Joel, prir. M. Sweeney)
1993 – dirigent Edvard Eberl
R: Izidor FARIČ (1997)
3. A TRIBUTE TO ELVIS
(E. Presley, V. Matson, O. Blackwell, M. B. Axton, T. Durden, C. L. Perkins, D. Weiss, H. Peretti, I. Creatore, prir. James Christensen)
1998 – dirigent Edvard Eberl
R: Izidor FARIČ (1998)
4. DEEP PURPLE MEDLEY**
(R. Blackmore, J. Lord, D. Coverdale,
I. Paice, R. Glover, I. Gillan, prir. T. Sahashi)
2001 – dirigent Edvard Eberl
R: Izidor FARIČ (2001) 5. ODDAJA TV SLOVENIJA
1. TRIGLAV MOJ DOM
(J. Gregorc)
2. LASTOVKE
(J. Robežnik, M. Jesih, prir. L. Krajnčan) - Neva Marn, vokal
3. VESELO NAPREJ
(V. Štrucl)
4. KO BOŠ PRIŠLA NA BLED
(B. Adamič, F. Milčinski - Ježek, prir. L. Krajnčan) - Neva Marn, vokal
5. ENCIJAN
(V. Štrucl)
6. AL ME BOŠ KAJ RADA IMELA
(E. Glavnik, prir. V. Mustajbašić)
7. SLOVENEC SEM
(G. Ipavec, J. Gomilščak, prir. J. Golob) - Rihard Majcen, basbariton
8. SLOVENIJA, OD KOD LEPOTE TVOJE
(V&S Avsenik, prir. F. Puhar)
9. DOMOVINI
(B. Ipavec, J. Razlag, prir. L. Leško)
- Blaž Rojko, tenor - Rihard Majcen, basbariton
Dirigent: Peter Kuder
TVS 2006