BRINA JEŽ BREZAVŠČEK

BRINA JEŽ BREZAVŠČEK: SAMO DROBEC MODREGA (A PIECE OF BLUE ONLY)

Resna

Format: Digitalno

Šifra: 114038

EAN: 3838898114038

Lepo vabljeni k poslušanju izbora mojih skladb, ki so nastale v nedavnem obdobju. Najprej so počivale v loncu idej, zvokov in zvočnih pokrajin. Ta lonec je breztežen, plaval je nekje nad našimi glavami in se včasih spusti do nas, da lahko pokukamo noter in skladatelji ter skladateljice potem izvlečemo ven tisto zvočno prejo, iz katere naredimo odslikavo – česa že? Sanj? Misli? Človeškega? Kozmičnega? Narave? Dogodkov? Življenjskega načela? Smeha in joka? Glasbe same? Ali pa tega in onega in tretjega? Včasih se lonec obrne navzdol in nad nas se zgrne množica idej ter rešitev. Včasih pa trmasto noče k nam.

K meni pa so prišli izvrstni glasbeniki, ki so mojstrsko izvedli moje - tokrat iz nežnejših prediv napletene  - zvočne preje: Anja Brezavšček, Miran Kolbl, Mojca Zlobko, Branko Brezavšček, Fulvio Drosolini, Luka Juhart, Astrid Rönig, Franci Krevh, Maruša Brezavšček in Martina Okoliš.

Brina Jež Brezavšček

 

Brina Jež Brezavšček piše glasbo za različne zasedbe in kombinacije instrumentov. Najbolj intenzivno se posveča komorni glasbi, za to zvrst je do danes napisala približno 50 del. Posebno mesto v njenem opusu zavzemajo komorna opera Splašeni konji, glasbeno - gledališko delo Zatočišča, dela za orkester (Sonsong or Sound Variations, kantata za mešani zbor in orkester Sanje leta na pesnitev Gregorja Strniše), številna vokalna dela (od zasedbe  za solo glas, vokalno - instrumentalnih skladb do samospevov in zborov), skladbe za otroke in mladino ter elektroakustične stvaritve (Orfej za basklarinet in elektroniko - naročilo Glasbenega bienala Zagreb, Dve pariški etudi, realizirani v studiu GRM v Parizu, Earth, Česalec lana na pesem Davida Howarda itd.).

Glasba Brine Jež Brezavšček je osrediščena v sodobni glasbeni misli, v iskanju novih zvočnosti je pogosto tesno sodelovala z izvajalci in z njimi razvijala in raziskovala nove instrumentalne tehnike. Poleg tega njena dela pogosto vsebujejo scenske in gledališke elemente (n. pr. v skladbi Sedem mehkih iluzij). Ti vidiki osvetlijo njeno glasbo in pričajo o njenem edinstvenem in občutljivem zvočnem svetu. Njene skladbe so izvajali na mnogih festivalskih in koncertnih prizoriščih v Sloveniji, na Hrvaškem, v Italiji, Nemčiji, Švici, Franciji, Avstriji, Srbiji, Litvi, Romuniji in Združenih državah Amerike.

Leta 1981 je diplomirala iz kompozicije na Akademiji za glasbo pri prof. Urošu Kreku, študirala je tudi muzikologijo. Udeležila se je mojstrskih tečajev za klavir na Madžarskem, za kompozicijo v Grožnjanu in v Darmstadtu ter za elektroakustično glasbo v Beogradu in Gradcu. Leta 1994 je gostovala v elektroakustičnih studiih CIRM v Nici in GRM v Parizu. Zaposlena je na Pedagoški fakulteti v Ljubljani in je habilitirana kot docentka za področje teorije glasbe.

Leta 1991 je soustanovila društvo za sodobno glasbo Muzina, ki je obogatilo koncertno dogajanje na področju avantgardne glasbe v Sloveniji. Vodila ga je do leta 2000, kasneje pa je ustanovila podobno društvo Sirius AB.

(Povzeto po zapisu dr. Nialla O' Loughlina.)

 

Skladbe:

1. Luna v srcu za flavto solo (2009)
Anja Brezavšček, flavta

Zelene pokrajine za violino in harfo (2013)
2.  I. Pokrajina palčkov
3. II.  Pokrajina smrek
4. III. Zelena kraljica
Miran Kolbl, violina
Mojca Zlobko, harfa

Samo drobec modrega. Odsev za violino, violončelo in akordeon (2014)
5 I.  (
poslušaj!)
6. II.
Branko Brezavšček, violina
Fulvio Drosolini, violončelo
Luka Juhart, akordeon

Upanje za Upanišade za trobento in orgle (2010)
7 I. Sij
8. II. Mir
9. III. Življenje
Franc Kosem, trobenta
Tomaž Sevšek, orgle/organ

10. Gandijevi epigrami za igralko, violino, tolkala in klavir (2002)
Astrid Rönig, igralka/actress
Branko Brezavšček, violina
Franci Krevh, tolkala
Brina Jež, klavir

11. Ptiči za kljunaste flavte (en izvajalec/-ka) in čembalo (1991)
Maruša Brezavšček, kljunaste flavte
Martina Okolič, čembalo