ŽIGA BRANK
BEETHOVEN: VIOLINSKI KONCERT / ROMANCI
Resna
Format: Digitalno + CD
Šifra: 118548
EAN: 3838898118548
ZKP RTV Slovenija ob septembrskem vrhuncu praznovanja 60. obletnice nastanka Programa ARS Radia Slovenija v sodelovanju z jubilantom izdaja album Beethoven: Violinski koncert in Romanci v izvedbi violinista Žiga Branka in Simfoničnega orkestra RTV Slovenija pod taktirko Slavena Kulenovića.
Štirje udarci na pavke poslušalca vpeljejo v enega najpomembnejših in najbolj cenjenih violinskih koncertov, Violinski koncert Ludwiga van Beethovna. Posvečen je bil violinistu Franzu Clementu, ki ga je leta 1806 tudi premierno izvedel.
S prihodom številnih virtuozov je kompozicija klasičnega koncerta vodilno vlogo solista še bolj potisnila v ospredje. V Parizu se je začela razvijati francoska violinska šola, katere predstavniki G. B. Viotti, R. Kreutzer in P. Rode so napisali številne virtuozne violinske koncerte. Orkester je po večini služil zgolj spremljavi muzikalnih idej, ki so bile osnovane v violinskem glasu. Omenjeni violinisti so Beethovna navdihovali in vplivali na njegov slog pisanja za violino. Njegova znana koncertna sonata v A-duru je posvečena violinistu R. Kreutzerju, zadnjo violinsko sonato je premierno izvedel violinist P. Rode, vpliv G. B. Viottija pa lahko zasledimo tudi v romancah za violino in orkester.
Violinski romanci v G-duru in F-duru sodita poleg violinskega koncerta med Beethovnova najbolj prepoznavna dela za violino in orkester. Izdani sta bili kot samostojni deli, vendar bi lahko kot počasna stavka spadali v večjo koncertno obliko. V dialogu umirjenega razpoloženja podaja elegantno, subtilno melodiko orkestru v ospredje postavljen violinski glas.
Ne glede na tradicijo solističnih del in romantično virtuozni razvoj violinskega koncerta ohranja Beethovnov Violinski koncert glavne muzikalne ideje po večini v orkestru. Violinski glas pa, ravno nasprotno tradiciji, te ideje samo spremlja, obarva, ornamentira in jih dopolnjuje v smislu improvizacije. Vsebina celotne slike je osnovana na orkestru in delo je v svojem bistvu velik koncert za orkester z dodano violino. V rokopisu lahko zasledimo poleg številnih avtorjevih dopolnitev in popravkov tudi alternativne možnosti violinskega parta, ki bi jim lahko rekli izpisane improvizacije. Violinski koncert ob svoji premieri ni požel velikega navdušenja, vendar je več kot prestal preizkus časa, dokazal svoj komponistični in vsebinski presežek in postal opevan kot eden izmed največjih violinskih koncertov. Koncert brezčasne, globoke, nežno romantizirane poetike v začetku prevevata spomladanski zanos in sveža energija, ki v delu tudi doživi svojo jesen in reminiscenco. Tako za poslušalca kot za interpreta je to glasbena zgodba štirih letnih časov življenja.
- Žiga Brank
Žiga Brank
Violinist Žiga Brank je eden vidnejših slovenskih violinistov in pedagogov. V njegovi igri so številni kritiki poudarili rafiniran ton širokega spektra, tehnično briljanco in virtuozno razvnetost. Bil je član orkestra Slovenske filharmonije, član Zagrebških solistov, koncertni mojster SNG Opera in Balet Maribor. Poučevanje in prenašanje znanja, ki ga je pridobil pri najuglednejših profesorjih, ostajata njegova osrednja profesionalna pot. Poučuje na Akademiji za glasbo v Ljubljani, honorarno sodeluje tudi s Konservatorijem za glasbo in balet v Ljubljani. Redno vodi mojstrske tečaje in seminarje ter sodeluje v pomembnejših žirijah pri nas (nacionalna tekmovanja TEMSIG, tekmovanje L. Pfeifer, G. Tartini) kot tudi v tujini na uveljavljenih mednarodnih tekmovanjih (Jeno Hubay Violin Competition). Od leta 2021 vodi katedro za glasbenopedagoške predmete na Akademiji za glasbo, sodeluje tudi v izvršnem odboru Društva učiteljev godalnih instrumentov ESTA.
Za seboj ima številne samostojne solistične koncerte tako doma kot v tujini (Nemčija, Avstrija, Italija, Nizozemska, Slovaška, Irska, Izrael, Hrvaška, Bosna in Hercegovina). V Sloveniji se je predstavil na različnih recitalih in koncertih (Festival Ljubljana, Festival Maribor, Festival Radovljica, Festival Tartini, Cankarjev dom, Cikel Narodnega doma Maribor, Ljubljanska Drama, Abonentski cikel Nova Gorica).
Žiga Brank se je rodil v Ljubljani, kjer se je s šestimi leti začel učiti violino. Učil se je pri prof. M. Kosiju, leta 1995 je prejel prvo Škerjančevo nagrado, ki mu jo je podelila Srednja glasbena in baletna šola v Ljubljani za izjemne uspehe pri umetniškem uveljavljanju šole. Študij je nato vzporedno z opravljanjem Gimnazije Vič nadaljeval v tujini na Visoki šoli za glasbo v Rostocku pri prof. Chr. Hutcap. Poleg dveh prvih nagrad na državnem tekmovanju TEMSIG se je z velikim uspehom udeležil tudi tekmovanja Jugend Musiziert, kjer je na zvezni ravni Republike Nemčije prejel drugo nagrado. Z odliko je študij zaključil končal v razredu prof. J. Rissina na Visoki šoli za glasbo v Karlsruheju.
Z orkestrom RTV Slovenija je leta 2011 posnel redko izvajani koncert F. Busonija z dirigentom Lorenzom Castrioto Skanderbegom. Med pomembnejšimi nastopi z orkestri velja omeniti koncert v sklopu Festivala Ljubljana, prvo izvedbo violinskega koncerta L. M. Škerjanca z orkestrom RTV Slovenija v Veliki dvorani Slovenske filharmonije z dirigentom Simonom Krečičem. Leta 2015 je nastopil na Slovaškem z državnim orkestrom Košice, kjer je izvedel koncerta M. Brucha. Leta 2017 je nastopil z Beethovnovim violinskim koncertom pod taktirko dirigenta Slavena Kulenovića s Sarajevsko filharmonijo.
Za seboj ima številen opus posnetkov za RTV Slovenija in obsežno diskografijo. Leta 2010 je pri založbi ZKP RTV Slovenija izšel njegov prvi album z deli W. A. Mozarta, L. van Beethovna in H. W. Ernsta s pianistko Dunjo Robotti. Pozneje (2013) je izšel album s celotnim ciklom solo sonat Eugena Ysayeja, za katero je prejel izvrstne kritike pri nas in v tujini. S programom tega albuma je uspešno nastopil na številnih recitalih. Leta 2016 je posnel opus 24 capricciev Niccoloja Paganinija, ki so bili izdani prav tako pri založbi ZKP. Omenjeni album pomeni izjemen dosežek, pri nas prvi izdani posnetek te literature. Album je bil posnet na instrument italijanskega mojstra Dall'Aglia, izdelanega leta 1834 v Mantovi, ki mu ga je velikodušno posodil violinist J. Schalamun.
Med komornimi projekti v zadnjem času so najopaznejši recitali s pianistom Petrom Milićem (Festival Maribor, gostovanja v Gradcu, abonma Kulturnega doma Nova Gorica), nastopi v okviru projekta Glasbeni svet Sherlocka Holmesa (Festival Radovljica, Festival Maribor, letni abonma Tolmin, cikel Akustika ljubljanske Drame) in sodelovanje z violončelistom Milanom Hudnikom (mednarodni festival Tartini v Piranu, mladinski cikel Narodnega doma Maribor). Leta 2017 je pri založbi ZKP RTV Slovenija izšel njun prvi album z deli Z. Kodalya.
Žiga Brank igra na instrument C. F. Landolfija, izdelanega leta 1750 v Milanu, na katerega je igral eden najpomembnejših slovenskih violinistov Dejan Bravničar med letoma 1957 in 2018.
Slaven Kulenović
Eden najuspešnejših slovenskih dirigentov mlajše generacije Slaven Kulenović je umetnik s pretanjenim čutom za različne glasbene sloge. Z letošnjo sezono je prevzel mesto šefa dirigenta Sarajevske filharmonije v letu, ko ustanova praznuje 100. obletnico. Bil je dirigent in umetniški vodja Simfoničnega orkestra Domžale – Kamnik od 2013 do 2023, vodi tudi simfonični orkester Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana. Med vrhunci na njegovi poti gre omeniti zelo odmevna gostovanja s Simfoničnim orkestrom KGBL (Dresden, München, Gradec, Budimpešta, Beograd, Sarajevo in Zenica) ter nastop na festivalu IMAGO Sloveniae (Slovanska rapsodija) 2019, kjer je dirigiral Simfoničnem orkestru SNG Maribor ter združenim zborom hrvaške in srbske radiotelevizije. Z Radiotelevizijo Slovenija je sodeloval pri snemanju koncerta ob 70-letnici skladatelja Lojzeta Lebiča in na snemanju božičnega oziroma slavnostnega koncerta KGBL. Februarja 2022 je s predstavo La traviata G. Verdija dirigentsko debitiral v SNG Opera in balet Ljubljana. Na Akademiji za glasbo v Ljubljani je najprej študiral klavir v razredu Dubravke Tomšič Srebotnjak (leta 2007 je z odliko diplomiral), nato pa dirigiranje v razredu Milivoja Šurbka; študij je končal leta 2009. Za interpretacijo Mozartovega Koncerta za klavir in orkester v c-molu je prejel Prešernovo nagrado Akademije za glasbo. S solističnimi recitali in kot komorni glasbenik je nastopil v številnih državah. Dirigentsko se je izpopolnjeval na mojstrskih tečajih pri Jukki-Pekki Saraste-ju, Esi-Pekki Salonenu, Hannuju Lintuju, Klausu Arpu, Marku Letonji, Georgeu Hurstu, Wolfgangu Dörnerju in Andreju Borejku. Dirigiral je med drugim Orkestru Slovenske filharmonije, Simfoničnemu orkestru RTV Slovenije, Orkestru Sarajevske filharmonije, Orkestru SNG Opera in balet Ljubljana, Orkestru SNG Maribor, Orkestru mesta Lohja (Finska), Simfoničnemu orkestru romunskega radia, Simfoničnem orkestru Akademije za glasbo, Zboru hrvaške radiotelevizije, Zboru srbske radiotelevizije itn. Krstno je izvedel številna dela znanih slovenskih skladateljev. Kulenović je profesor klavirja in komorne glasbe na KGBL, iskan je tudi kot umetniški sodelavec in korepetitor (deloval je v SNG Ljubljana in SNG Maribor).
Simfonični orkester RTV Slovenija
Simfonični orkester RTV Slovenija je že krepko v sedmem desetletju svojega delovanja in vsa leta od ustanovitve ga krasita glasbena odličnost in vrhunska poustvarjalnost. Njegova temeljna dejavnost so studijska in koncertna snemanja za nacionalni glasbeni arhiv, ki je na voljo radijskim in televizijskim programom. V zadnjem desetletju je orkester največ pozornosti strokovne javnosti zbudil z odmevnimi projekti, pri katerih so poleg njega sodelovali priznani dirigenti in solisti, med njimi Marko Letonja, Daniel Raiskin, Roberto González Monjas, Angela Gheorghiu, Roberto Alagna, Marcello Alvarez, Miša Majski, Stefan Milenković, Aldo Ciccolini, Radu Lupu, Stefan Vladar, Freddy Kempf, Dejan Lazić, Aleksej Volodin, Yeol Eum Son, Ning Feng, Gordan Nikolić, Stefan Milenković, Jean Rondeau, 2Cellos, Jonas Kaufmann, Andrea Bocelli, Ana Netrebko, José Carreras, Placido Domingo in drugi. Z velikim uspehom se predstavlja tudi po priznanih koncertnih dvoranah Evrope in Latinske Amerike. Šef dirigent je Rossen Milanov, odlični bolgarsko-ameriški dirigent
Vsebina
Št. | Naslov | Dolžina | Poslušaj vzorec | MP3 | SD Audio | HD audio |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | L. van Beethoven_ Violin Concerto in D Major, Op. 61_ I. Allegro ma non troppo | 24:47 |
|
0,69 EUR | 0,89 EUR | 1,29 EUR |
2 | L. van Beethoven_ Violin Concerto in D Major, Op. 61_ II. Larghetto | 9:44 |
|
0,69 EUR | 0,89 EUR | 1,29 EUR |
3 | L. van Beethoven_ Violin Concerto in D major, Op. 61_ III. Rondo - Allegro | 9:51 |
|
0,69 EUR | 0,89 EUR | 1,29 EUR |
4 | L. van Beethoven_ Romance for Violin and Orchestra No. 1 in G Major, Op. 40 | 6:55 |
|
0,69 EUR | 0,89 EUR | 1,29 EUR |
5 | L. van Beethoven_ Romance for Violin and Orchestra No. 2 in F Major, Op. 50 | 8:41 |
|
0,69 EUR | 0,89 EUR | 1,29 EUR |